İmplantlar Hakkında » Klinik Yazıcıoğlu

İmplantlar Hakkında

28 Aralık 2019 klinik0
implantlar-Hakkinda.jpg

Geçtiğimiz aylar içerisinde haberlerde ve gazetelerde “Sahte İmplant” ile ilgili bir haber çıktı. Bu haber ile ilgili çok şeyler söylendi, çizildi, yazıldı ve uzun süredir hastalarımdan gelen sorular ve şaşkınlıklarından dolayı böyle bir yazıyı yazmayı amaçlıyordum. Böyle bir haberin çıkması tabiki de hastalarımızın bize farklı sorular yöneltmesine sebep oldu. Haberin gerçekliğini tartışmak ayrı bir durum çünkü ortada ne gerçekten böyle bir hasta olduğuna dair kanıt  var ne de milyon liralık implantlar.

Sahte İmplant mı? Eyvah !!

Gelelim böyle bir haberin gerekliliğine, gerçekten “Sahte İmplant” haberi gerekli miydi?…. Evet, gerekliydi … Sebeplerine gelince şu an Türkiye’de 220 resmi olmak üzere 350’e yakın firma var ve bu firmaların implantları uygulanmakta. Bir takım şahıslar firmalar açıp yurtdışından implantlar getirip satış yapmakta ve bu firmaların bazısı yetersiz işletme ya da getirilen materyalin kalitesiz olması sebebiyle tercih edilmemekte ve batmaktadır. Tabi bu batan firmaların implantlarının şu an hastaların ağzında bulunduğunu unutmamamız gerekiyor. Peki ileride bu implantlarda bir problem ile karşılaşıldığında kimler ile  muhattap olunacak? Ya da bazı çantacı dediğimiz şahıslar yurt dışından bazı ülkelerden çantalar içerisinde ucuz implantlar getirip piyasaya vermeye çabalamaktadır, yine bu şekilde uygulanan implantları hastalar kullanmakta ve bir problem ile karşılaşıldığında muhattap bulamamaktadır.

Gelelim implantlarda kullanılan materyaller, implant kalitesini ve implant tedavi ücretini belirleyen faktörlere. İmplantlarda temel olarak kullanılan materyal titanyumdur. Bazı implant firmaları saf titanyum kullanırken bazı implant firmalarıda titanyum alaşım (Ti-6Al-4V) kullanmayı tercih etmektedir (Not: alaşım tercih edilmesinin sebebi mukavemeti arttırmak amacıyladır). Günümüzde orta seviye ve üzeri dediğimiz implant firmalarının çoğu belli bir seviye ya da kalitede üretim yapmaktadırlar zaten. Firmalar arasında ki farkı belirleyen faktörlerin başında implant firmasının yaşı ve bilimsel araştırmalara verdiği destek ya da önem sıralanabilir. Bu sebeple şunu söylemek yanlış olmayacaktır, orta seviye ve üzeri tüm implantlar doğru cerrahi, doğru protez ve doğru hasta bakımı ile çok başarılı sonuçlar verecektir.

Bir diğer önemli konu implant üzerinde kullanılacak parça çeşitliliğidir. Şunu unutmamak gerekir ki, bir hekim arkadaşa gidip “ben, implant yaptırmak istiyorum” dediğinizde aslında protez yaptırdığınızı unutmamanız gerekir. İmplant bir protezin sadece yardımcı bir elemanıdır ve kullanılan implant ile protez arasında ara bağlayıcı olarak kullanılacak parçaların çeşitliliği ve kalitesi sizin kullanacağınız protezin başarısınıda çok yükseltecektir. Bu sebeple İmplantın kendisi, implant üst parçaları ve protez materyali bir bütün olarak düşünülüp kalite yorumunu bu bütün sistem üzerinden yapmak yorumlamak daha doğru olacaktır. Bunun diğer anlamı şudur, çok başarılı bir implant, çok başarılı bir cerrahi ile yerleştirilmiş bile olsa üzerine uygulanacak çok kötü bir protez sonrası başarısızlık ile sonuçlanabilecektir.

Sahte İmplant olayına tekrar döneceksek direkt olarak kanıtlayamasak bile merdiven altı üretim dediğimiz, yan sanayi implantların piyasada dolaştığı kulaktan kulağa gelmektedir. Sterilizasyon kurallarına uyulmamış, hassas üretim cihazları ile üretilmemiş ve gerekli yüzey işlemleri uygulanmamış implantların ağızda kalma sürelerinin kısa olabileceğini ya da problem çıkartacağını düşünmek doğru olacaktır. Sertifika istediğiniz implantların gerçekten doğru sertifikalara sahip olduğunu ya da bu sertifikalarında sahte olmadığını bilemeyeceğinize göre tek yapabileceğiniz durumun hekiminize güvenmek olduğunu unutmamanız gerekecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Logo

1978 senesinden beri diş hekimliği alanında sürekli ve güvenilir tedavi hizmeti veriyoruz. En başından beri hastalarımızla bir aile olduk, güler yüzlü, kaliteli tedavi hizmeti sunmayı biz kendimize ilke edindik.

Son Yazılan Yazılar

Copyright © 2019 - Tüm hakları saklıdır.

Call Now ButtonHemen Bilgi Al