Estetik Diş Hekimliği (Fizyognomi) » Klinik Yazıcıoğlu


Klinik Yazıcıoğlu

Estetik Diş Hekimliği (Fizyognomi)


Günümüzde gelişen teknolojiler ve artan beklentiler sebebi ile, daha estetik bir görüntüye kavuşma hayalleri de yerini, gerçeklere bırakmış oldu. Yeni materyaller ve teknikler sayesinde, artık diş dokularına çok az veya hiç dokunmadan kişinin hayalindeki estetik beklentileri karşılamak çok daha kolaylaşmaktadır. Hastanın beklentilerini iyi analiz etmek, ağız içi ve portre fotoğrafları üzerinde dijital analiz yapmak, modeller üzerinde analiz yapmak, doğru materyal ve tekniğe karar vermek, Estetik parametreleri değerlendirirken, kullandığımız en önemli araçlardır.

Bir vakada estetik ve fonksiyonel parametrelerin birlikte sinerji içerisinde tamamlanabilmesi amacı ile kişeye özgü tedavi planlaması en önemli aşamalardan biridir.

Estetik tedavi planlaması aşamaları;

A. En önemli aşamalardan biri kişinin ağız içi ve portre fotoğraflarının çekilmesidir, çünkü fotoğraflar sadece görsel olarak fikir vermemektedir, hastanın yüzü ve psikolojisine uygun diş yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Fizyognomi ya da vizajizm denen felsefenin gerçekleştirilmesi, yani kişinin karakterine, psikososyal yapısına uygun estetik dişlerin yapılabilmesi için fotoğraflar çok önemlidir.

B. Çekilen fotoğlar üzerinde dijital olarak planlama yapılmaktadır.

C. Hastanın kendisinden alınan ölçüler yardımı ile kişinin alt ve üst çenesinin modelleri oluşturulmaktadır.

D. Oluşturulan ağız modelleri üzerinde, daha önceden çekilen fotoğrafların yardımı ile değişiklikler yapılmaktadır. kişinin istekleri, beklentisi, psikososyal yapısı, karakteri, hekimin planlaması, fonksiyonel parametreler göz önüne alınarak, alçı modeller üzerinde mumdan tüm dişler tamamlanmaktadır.

E. Tamamlanan bu dişler, silikon bir kalıp yardımı ile dişlerin üzerinde en ufak bir düzeltme yapmadan uygulanmakta ve bitimi planlanan protez için bir prova olmaktadır.

F. Hasta ve hekim tarafından onay verilmiş bu provalar sonrasında, dişlerin yüzeyinden gerektiği kadar kesim yapılarak dişler ölçü aşamasına hazır hale getirilmektedir.

G. Dişlerin kesik olduğu dönemde, hasta bir geçiş protez taşımaktadır, bu geçiş protezi bitirilecek protezin birebir aynı formundadır.


Sağlıklı Dişlere Kavuşmak İçin Hemen Bize Ulaşın!

RANDEVU ALIN!

Logo

1978 senesinden beri diş hekimliği alanında sürekli ve güvenilir tedavi hizmeti veriyoruz. En başından beri hastalarımızla bir aile olduk, güler yüzlü, kaliteli tedavi hizmeti sunmayı biz kendimize ilke edindik.

Son Yazılan Yazılar

Copyright © 2019 - Tüm hakları saklıdır.

Call Now ButtonHemen Bilgi Al