Dijital Diş Hekimliği » Klinik Yazıcıoğlu


Klinik Yazıcıoğlu

Dijital Diş Hekimliği


Dijital Diş Hekimliği Nedir?

 • Dijital diş hekimliği:Uygulanacak tedavinin dijitalize edilmesi demektir. Planlama safhasından, klinik uygulamalara, ölçü transferine ve protezin üretim şekline kadar tüm elementlerin dijital ortam üzerinden akışının gerçekleşmesidir.
 • Dijital Fizyognomi:Tedavi planlaması sırasında uygulanacak planların dijital olarak tasarlanması işlemine denir.
 • Dijital implant rehber plak: İmplant planlaması sırasında üç boyutlu olarak implant konumunun belirlenmesi ve buna uygun kişiye özel implant rehber plağı hazırlanmasına denir.
 • 3D intraoral tarama: Ağız içi tarama cihazı ile ağız içerisinden alınan 3D/üç boyutlu görüntülerin direkt olarak bilgisayar üzerinden laboratuvara aktarılmasına denir.
 • 3D masa üstü tarama: Ağız içerisinden alınan silikon ölçülerin masa üstü tarama cihazı ile laboratuvara aktarılması,
 • Cad/Cam Protez üretim: intraoral tarama cihazı ya da masa üstü tarama cihazından gönderilen dijital 3D/üç boyutlu görüntülerin tasarımı tamamlandıktan sonra istenen malzeme kullanılarak protez üretim aşamasına denir. Üretilecek protez ürünlerinin el değmeden tamamen dijital yani bilgisayar destekli üretim ve uygulama şeklidir.
 • 3D printer model kütüphanesi: Dijital olarak tasarım programına aktarılmış ölçü üzerinde kütüphane içerisindeki mevcut dişlerden kişiye uygun olanı seçilir ve bilgisayar ortamında uygulanır. Bu uygulanan tasarım yeni nesil 3D printer (üç boyutlu yazıcı) yardımı ile üretilir ve klinikte silikon anaktar yardımı ile kişiye uygulanır. Böylece dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan önce tamamlanacak protez hakkında fikir sahibi olunur.

Dijital Diş Hekimliğinde kullanılan ekipmanlar nelerdir?

 • Dijital masa üstü tarama cihazları
 • Dijital intraoral/ağıziçi tarama cihazları
 • 3D/üç boyutlu dijital röntgen görüntüleme sistemleri ve implant konumlandırma sistemleri
 • Dijital Fizyognomi tasarım modülleri
 • Cad/cam cihazları.
 • 3D printerlar

Dijital masa üstü tarama cihazlarının ne gibi avantajları vardır?

Masa üstü tarama cihazları ile ağız içi 3D/üç boyutlu kamera ile alamadığımız bazı özel ölçüleri silikon ölçü maddesi ile alıp bu masa üstü tarama cihazlarında dijital ortama aktarılır. Çok detaylı bir tarama imkanı sağlar ve yapılacak tasarımda daha fazla çeşitlilik oluşturması sağlanır.

Dijital intraoral/ağıziçi tarama cihazları (3D/üç boyutlu kamera) ne gibi avantajları vardır?

Ağız içi 3D/üç boyutlu kameralar ile bulantısı olan hastalarda kolaylıkla ölçü alınabilir, alınan ölçülerdeki kontroller direkt olarak bilgisayar üzerinde yapılır, ölçülerdeki eksiklikler ve hatalar çok basit ikincil bir tarama ile tekrardan tamamlanabilir, servis beklemeden tamamen tek bir tuş yardımı ile alınan dijital ölçü internet üzerinden laboratuvara gönderilir, üretim hızı ve kalitesi standardize edilir ve memnuniyet artar.

3D/üç boyutlu dijital röntgen görüntüleme sistemleri ve implant konumlandırma sistemlerinin ne gibi avantajları vardır?

3D/üç boyutlu tomografi cihazları gömük dişler, kistler, sinüs operasyonları ve implant ameliyatlarında kullanılır. Cerrahi uygulanacak bölgedeki kemik yapının üç boytulu çevresel görüntüsünü verir ve detaylı plalama yapılmasını sağlar. Özellikle implant cerrahilerinde implantın yerleşeceği komşu bölgedeki cerrahi oluşumlara (damar ve sinir paketi, sinüs) ne kadar yakın olguğu ölçülebilir. İmplantların yerleri dijital olarak bilgisayar üzerinde konumlandırılabilir ve bu konuma uygun dijital implant rehber plak üretilebilir. Böylelikle vakalarda implantlar tam protezin konumlanacağı bölgeye yerleştirilmiş olur ve bazı vakalarda dikişsiz implant uygulanmasına olanak sağlar.

Dijital Fizyognomi tasarım modüllerinin ne gibi avantajları vardır?

Fizyognomi, bireyin yüz görüntüsüne bakarak, karakterini ya da kişiliğini yargılama/değerlendirme sanatıdır. Bu sebeple bir tedavinin başarısında fasiyal perspektif belirleyici faktördür. Kişinin karakterine bağlı kalarak hastanın ailesi ve arkadaşları kişiyi fizyognomik yargılamaya tabi tutarlar. Eğer, fizyognomi insanları değerlendirmede rol oynuyorsa, dişlerimiz bunun için önemli fasiyal işaret veya imgelerdir. Bu fizyognomi değerlendirmesinde dijital tekniklerden faydalanmak işimizi ciddi şekilde kolaylaştırmaktadır. DSD(dijital smile design programı), Visagismile (visagizm konseptli tasarım programı), 3D/üç boyutlu planlama modülü gibi teknikler kullanılarak estetik bölgelerde ya da implant vakalarında planlamaları gerçekleştirmek öngörülebilir tedaviler oluşturmayı sağlar.

Cad/Cam cihazlarında Protez üretiminin ne gibi avantajları vardır?

Cad/cam cihazları yardımı ile dijital olarak tasarlanmış protezleri hangi materyal ile üretilmesi isteniyor ise hızlı ve hassas bir şekilde üretmek mümkündür. Cad/cam cihazlar, tasarım modülünden gelen görüntüyü malzemenin üzerine kazıyarak protezin üretilmesini sağlar. Zirkonya, sert metal, yumuşak metal, cam seramik, akrilik, PEEK, kompozit, titanyum, krom/kobalt en çok kullanılan Cad/cam materyalleridir.

Dijital diş hekimliği ile neler yapılır?

Dijital platformdan faydalanarak biz tek porselen ya da zirkonya kuronlar, zirkonya köprüler, porselen, kompozit inlay – onlay diş dolguları, implant üstü kuron ve köprüler çok kısa sürede yüksek hassasiyet ile üretilir. Yakın bir zamanda hareketli protezler bile dijital platformda üretilmeye başlanacaktır. Cerrahiler için tedavi planlamaları oluştutulur. İmplantlar için rehber plaklar hazırlanır. Estetik müdahaleler için dijital planlamalar yapılabilir.

Dijital ölçü İş akışı işlem süreci ne kadardır?

Ağız içi 3D/üç boyutlu kamera ile görüntü almak 3 ila 5dk lık bir işlemdir, bu işlem sonrasında alınan görüntüler anlık olarak laboratuvara aktarılır ve hemen tasarıma başlanabilir. 24 saat içerisinde köprüler rahatlıkla sonuçlanabilir. Zirkonya, empress, emax, akrilik, kompozit malzemeleri dijital iş akışında kullanılmaktadır.

Masa üstü tarayıcılarda bu süre bir miktar daha uzundur. Silikon ölçü alındıktan sonra direk ölçü üzerindende tarama gerçekleştirilebilir ya da model oluşturulur ve model taraması gerçekleştirilir. Tarama süresi model döküldükten sonra diş sayısına bağlı olarak 5 ila 15dk arasında değişir.


Sağlıklı Dişlere Kavuşmak İçin Hemen Bize Ulaşın!

RANDEVU ALIN!

Logo

1978 senesinden beri diş hekimliği alanında sürekli ve güvenilir tedavi hizmeti veriyoruz. En başından beri hastalarımızla bir aile olduk, güler yüzlü, kaliteli tedavi hizmeti sunmayı biz kendimize ilke edindik.

Son Yazılan Yazılar

Copyright © 2019 - Tüm hakları saklıdır.

Call Now ButtonHemen Bilgi Al